Registeret medlem #102 Oprettet: man sep 01 2008, 14:49 Indlæg: 32
Der er en harddisk på 40gb der er kun linux og / er på ca 8 gb home ca 28gb og resten er swap det er pclinuxos 2008 gnome 2.21.2 og der som sagt nogen broken filer gør at jeg ikke kan opdatere når jeg så opdater ved at forsøge at trykke på reparer så bliver pclinuxos til sidst opdateret med efter min mening fejl
Registeret medlem #102 Oprettet: man sep 01 2008, 14:49 Indlæg: 32
har lige starten maskine op og den starter op med den grafiske brugerflade men om problemet opstår igen vides ikke, men det program der plejer at være med visning af styrken på trådløs net (på kursus er der trådløs net) er der ikke og jeg kan og har ingen positiv erfarringer emd rpm filer, så jeg kan ikke så nemt installer et program der connecter til nettet !
Registeret medlem #102 Oprettet: man sep 01 2008, 14:49 Indlæg: 32
Har brugt de disse komandoer startende med cd madwifi-0.9.4, Installing madwifi driver by compiling http://www.dnmouse.org/madwifdrivers.html men kan ikke rigtig få noget frem der minder om et progtram til at administre net forbindelse
Registeret medlem #102 Oprettet: man sep 01 2008, 14:49 Indlæg: 32
Har ikke nogen lige i nærheden men skal bare finde ud af hvordan jeg for tilsluttet min Huawei E220 modem som jeg ikke kan tilslutte til mine router Philips snb 5600 og D-link Dir 615 da der ikke er usb indgang på routerne !
Registeret medlem #102 Oprettet: man sep 01 2008, 14:49 Indlæg: 32
Kunne jeg ikke i stedet for at manuelt compile madwifi installere pclinuxos (godt nok lang liste how to allanadmin) via synaptic eller noget andet og håbe på det ikke bliver slettet, har også tænkt på at den side jeg henter opdateringer fra en dansk side den synes jeg ikke rigtig virker, idet der går langt tid før at der hentes opdateringer (hvis der i det hele tager bliver hentet nogen ) jeg henter også opdateringer fra en anden side fordi som at der som nævnt ikke rigtig sker nogen via det danske link i pclinuxos (gnome) som jeg kan bruge til at hente opdateringer fra!
I PCLinuxOS går vi bare ind i PCLinuxOS kontrolpanel under netvært og finder Trådløst netværk og aktiverer den. Ja opdatering er langsom process (Gå en tur